Noben pravni predpis ne ureja postopka in načina ugotavljanja dela pod vplivom drog, temveč sta le-ta prepuščena delodajalcu, da ju določi oziroma uredi z internim aktom.
Na temo testiranje na alkohol in droge smo v detektivski agenciji že leta 2014 opravili izobraževanje in usposabljanje, prav tako pa smo na dotično temo tudi diplomirali na UM, Fakulteti za varnostne vede.
Leta 2016 smo tako v navezavi z UM, Fakulteto za varnostne vede, z diplomskim delom operacionalizirali celoten postopek in način pridobivanja informacij o delu pod vplivom prepovedanih drog, ki je v največji meri namenjen delodajalcem.
Neposredni vodja delavca je ob začetku izmene zaznal delavčevo spremenjeno in nenavadno obnašanje, pri čemer je sumil, da je delavec na delu v stanju alkoholiziranosti. Na podlagi pooblastila naročnika oz. delodajalca smo na urgenten poziv opravili preizkus alkoholiziranosti delavca. Rezultat preizkusa z elektronskim alkotestom je pokazal vsebnost 0,00 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka. Ker je pri delavcu bilo mogoče zaznati fizične znake uživanja droge, smo izvedli še test na droge. Po 8 minutah je bil znan rezultat – testiranje je bilo pozitivno na prepovedano drogo.