Spletna stran za svoje delovanje potrebuje piškotke.
Noben pravni predpis ne določa specifičnega postopka in načina ugotavljanja dela pod vplivom prepovedanih drog. Odgovornost za določitev teh postopkov in načinov je zakonodajalec z 51. členom Zakona o varnosti in zdravju pri delu (Uradni list RS, št. 43/11) prepustil delodajalcu, da jih uredi z internim aktom/pravilnikom.
V skladu s strokovnimi, zakonskimi in etično-moralnimi merili izvajamo postopek ugotavljanja dela pod vplivom prepovedanih drog.
O izvedenih testih na droge prejmete celovito dokumentacijo, ki bo v skladu z zakonodajo in vam bo v pomoč pri zagotavljanju varnosti na delovnem mestu. Že tekom izvajanja testa na droge skrbimo za ustrezno zapisniško dokumentiranje postopka. Kot naročnik pa prejmete še detektivsko poročilo, ki vsebuje podrobne informacije o izvedbi testa in rezultate.
Rezultati testiranja na droge v delovnem okolju so znani v zgolj 8 minutah in za 6 skupin drog.
Test na droge izvede ustrezno strokovno usposobljen detektiv z uporabo naprave oziroma testa, ki omogoča zanesljivo odkrivanje različnih vrst drog. Pri naši detektivski agenciji uporabljamo specializirane testerje, ki zaznajo prisotnost drog, kot so marihuana, kokain, amfetamini/metamfetamini, opiati in benzodiazepini.
Jamčimo, da bo celoten postopek testiranja na droge izveden v skladu z veljavno zakonodajo in pravnimi smernicami. Pri tem zasledujemo spoštovanje zasebnosti in dostojanstva delavca ter spoštovanje internih aktov naročnika. S takšnim pristopom pridobimo zakonite dokaze, ki bodo v primeru morebitne sodne presoje zdržali pravno preverjanje.
Izvajanje testov na droge v delovnem okolju pripomore, da delodajalci ohranjajo varno delovno okolje, zmanjšajo tveganje za delovne nesreče in zagotovijo skladnost z zakonodajo. Zakon o varnosti in zdravju pri delu (Uradni list RS, št. 43/11) namreč zahteva ustrezne ukrepe za ohranjanje varnosti na delovnem mestu in predvideva globe. Globe znašajo od 2.000 do 40.000 EUR za delodajalce, ki ne odstranijo z dela in iz delovnega procesa delavca pod vplivom drog.
Na podlagi poznavanja področja podamo strokovno mnenje o obstoječem pravilniku ali pa sestavimo novega, ki bo pravno skladen, jasen in učinkovit.
Obstoječ pravilnik posodobimo glede na zakonodajo in sodno prakso ali sestavimo novega, ki bo ustrezal najnovejšim zahtevam, najboljšim praksam in specifičnim zahtevam vašega podjetja.
Na temo testiranje na alkohol in droge smo že leta 2014 opravili izobraževanje in usposabljanje. Na dotično temo smo leta 2016 tudi diplomirali na UM, Fakulteti za varnostne vede (povezava do diplomskega dela).
Leta 2016 smo tako v navezavi z UM, Fakulteto za varnostne vede, z diplomskim delom operacionalizirali celoten postopek in način pridobivanja informacij o delu pod vplivom prepovedanih drog, ki je v največji meri namenjen delodajalcem.
Leta 2020 smo v detektivski agenciji naše teoretično in praktično znanje obnovili in dogradili. Pridobili smo Certifikat o opravljenem izobraževanju za pravilno izvedbo testiranja s hitrimi testi na droge.
Z vključitvijo detektiva v postopek ugotavljanja dela pod vplivom prepovedanih drog se kot delodajalec izognete nepotrebnim, dragim in zamudnim postopkom v zdravstvenih institucijah oz. laboratorijih, ki lahko delavca iztržejo iz delovnega procesa za dlje časa.
Neposredni vodja delavca je ob začetku izmene zaznal delavčevo spremenjeno in nenavadno obnašanje, pri čemer je sumil, da je delavec na delu v stanju alkoholiziranosti. Na podlagi pooblastila naročnika oz. delodajalca smo na urgenten poziv opravili preizkus alkoholiziranosti delavca. Rezultat preizkusa z elektronskim alkotestom je pokazal vsebnost 0,00 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka. Ker je pri delavcu bilo mogoče zaznati fizične znake uživanja droge, smo izvedli še test na droge. Po 8 minutah je bil znan rezultat – testiranje je bilo pozitivno na prepovedano drogo.