Spletna stran za svoje delovanje potrebuje piškotke.
Poligraf – detektor laži
Poligraf, znan tudi kot “detektor laži”, je orodje, ki že desetletja služi kot pomemben vir pri preverjanju verodostojnosti izjav in trditev.
S pomočjo naprednih tehnoloških metod in večdesetletnega strokovnega znanja našega poligrafskega preiskovalca, vam v naših poslovnih prostorih omogočimo opravo poligrafskega testiranja, ki ga izvedemo z najvišjo možno stopnjo natančnosti in zanesljivosti.
Spodaj smo pripravili odgovore na 8 najpogosteje zastavljenih vprašanj v zvezi s postopkom testiranja na poligrafu. Če imate kakršnakoli druga vprašanja, nas brez zadržkov kontaktirajte ali pošljite zahtevek preko kontaktnega obrazca. Z veseljem vam bomo odgovorili na vsa vaša vprašanja.
Kaj je pomembno vedeti pred poligrafskim testiranjem?
Poligrafsko testiranje je prostovoljno. Oseba, ki bo opravila poligrafsko testiranje, mora pred testiranjem podati pisno izjavo, da je seznanjena z namenom testiranja in podati prostovoljno privolitev.
Osnovna funkcija poligrafskega testiranja je varovanje nedolžnih in usmerjanje preiskovalcev pri preiskavi. V Sloveniji rezultati poligrafskega testiranja nimajo dokazne vrednosti v morebitnih sodnih postopkih.
Vpišite svoje podatke, opišete zadevno situacijo in navedite predloge terminov, ki vam ustrezajo za testiranje.
Cena poligrafskega testiranja znaša 750,00 € + DDV / test.
Please install and activate Contact Form 7 plugin.
Poligraf je zelo zanesljivo sredstvo za oceno verodostojnosti in ugotavljanje resničnosti, ki je na voljo na svetu. Kot pri vseh drugih forenzičnih metodah tudi poligraf ni 100% natančen in zanesljiv, a splošno se navaja 90% zanesljivost in več.
Poligrafa ni mogoče pretentati oziroma ni mogoče pretentati strokovno usposobljenega in izkušenega poligrafista. Čeprav je mogoče najti načine, kako poskusiti prelisičiti poligraf, bo usposobljen poligrafist prepoznal poskuse manipulacije testa.
Poligrafsko testiranje se uporablja v različnih situacijah, kjer je potrebno preveriti verodostojnost izjav ali trditev. Nekateri pogosti primeri vključujejo:
Poligrafsko testiranje ni primerno za vse osebe in obstajajo primeri, ko se ne more izvajati (zdravstvene okoliščine, nosečnost, duševne in psihološke težave idr. zdravstvena stanja).
Izpostaviti velja, da poligrafskega testiranja ne opravljamo za namene preiskav ali nadzora zaposlenih nad morebitnim izvrševanjem disciplinskih kršitev, kraj ipd., izjemoma pa lahko v primeru specifičnih okoliščin izvedemo tak postopek, če je potrebno obvarovati nedolžnega in zato obstajajo legitimni interesi, saj je osnovno vodilo poligrafskega testiranja varovanje nedolžnih. Nedavno v letu 2023 je tudi Vrhovno sodišče zavzelo stališče, da je privolitev zaposlenega v poligrafsko testiranje, ki glede na način izvedbe predstavlja invaziven poseg v človekovo integriteto in s tem v nedotakljivost duševne celovitosti, zasebnosti in dostojanstva, potrebno presojati zelo strogo. Zavzelo je stališče, da kljub temu da je bila privolitev podana, je bila dana v okviru delovnega razmerja, kot razmerja, ki ga opredeljuje podrejen položaj delavca v razmerju do delodajalca. To pomeni, da privolitev zaposlenega v poligrafsko testiranje ni svobodno, zaradi česar je uporaba poligrafa nedopustna za disciplinske oziroma delovnopravne namene.
Trajanje poligrafskega testiranja je odvisno od vrste testiranja, pa tudi od kompleksnosti in zapletenosti primera zaradi katerega se testiranje opravlja. V povprečnu traja celoten postopek testiranja, tj. od vašega prihoda v naše prostore pa do razglasitve rezultatov, približno 2 uri do 2 uri in pol.
Poligrafska naprava beleži in meri več fizioloških parametrov, kot so srčni utrip, krvni tlak, dihanje in električna prevodnost kože. Na podlagi odziva telesa na vprašanja, kot so spremembe srčnega utripa ali znojenje, poligrafski strokovnjak oceni, ali je oseba iskrena ali ne.
Odgovor na to vprašanje je odvisen od več dejavnikov, vključno z z vrsto in uporabljeno tehniko testiranja. Pri večini poligrafskih testov pa je testirana oseba vnaprej natančno seznanjena z vprašanji, ki ji bodo postavljena med testiranjem.
Razumljivo je, da bo oseba, ki ni kriva, med testiranjem na poligrafu pod stresom. Kljub temu ni potrebe za skrb, saj je naš poligrafski preiskovalec ustrezno strokovno usposobljen in bo prepoznal stres, ki vam ga povzroča določena situacija med testiranjem ter vam zato ne bo pripisal krivde, zavajanja ali laganja.
Pomembno je, da pridete na testiranje spočiti, siti ter čim bolj umirjeni. Na dan testiranja ne bodite pod vplivom alkohola, drog ali drugih psihoaktivnih zdravil. Prav tako svetujemo, da se izognete uživanju stimulativnih snovi, kot so kava, energijski napitki ali močan čaj.
Za prijavo na poligrafsko testiranje predlagamo, da stopite z nami v stik preko prijavnega obrazca ter nam sporočite:
– vaše osebne podatke in kontaktne podatke
– zadevno situacijo, zaradi katere bi se poligrafsko testiranje izvedlo (partnerska nezvestoba, drugi primeri nezaupanja, družinski spori ipd.)
– navedite predloge terminov, ki vam ustrezajo za testiranje
V najkrajšem možnem času se bomo odzvali na vaše sporočilo ter vam sporočili razpoložljiv termin poligrafskega testiranja.